Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir?

Hava keseciklerinin bir takım sebeplerle inflamasyon denen olaylarla koruyucu mukoza tabakasında hasar gelişir ve gözenekler oluşur. Bu hasarla hava yolları aşırı derecede hassasiyet oluşup sık sık öksürük, hırıltılı solunum, nefes daralması şikayetlerinin ortaya çıkmasıyla elde edilen duruma “astım” denilmektedir. Astım toplum içinde de oldukça sık görülen bir hastalıktır. Genellikle grip ve bronşit hastalığının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Kronik olarak devam eder. Astımın birçok çeşidi vardır. En çok karşılaşılan astım çeşidi ise alerjik astımdır. Küçük yaşlarda teşhis koyulduktan sonra ergenlik döneminin sonuna kadar geçmesi beklenir. Ancak geçmeyen vakalarda astım bireyde kalıcı olarak devam eder.

Çocuklarda Astımın Genel Belirtileri!.

  • Sık tekrarlayan öksürük,hırıltılı solunum,nefes daralması astımın en önemli belirtilerindendir.
  • Koştuktan sonra,oyun oynadıktan sonra,spor yaptıktan sonra öksürük,nefes darlığının olması astımın en önemli belirtilerindendir. Astımı olan çocukların ciğerleri daha hassas olduğu için en ufak bir hastalıkta gereksiz antibiyotik kullanabilirler.
  • Kısa süreli oksjien açlığı, buna bağlı olarak halsizlik görülebilir.
  • Atak esnasında çocuklar oksijen ihtiyacını giderebilmek için genellikle aniden çömelirler.
  • Gece ve sabah erken kalktıklarında hapşırma, tıksırma ve öksürme nöbetleri görülebilir.

Çocuklarda Astım

Astım hastalığı genel bir hastalıktır ancak görülen alerjiler bireye özgüdür. Bu nedenle bireylere uygulanan tedaviler de özel ve kişiseldir. Kulaktan dolma ilaçlar, kürler denenmemelidir. Astım ataklarını geçirmeyeceği gibi sıklaştırabilir.

Çocuklarda Astım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Astım teşhisi çeşitli solunum ve alerjik testler sonucunda koyulur. Kronik astım hastaları ömür boyunca ilaç kullanmalıdır. Astım atakları duraklamış bile olsa mutlaka yineleyecektir. Astım tedavisinde histaminler baz alınarak ve çocuğun durumu göz önünde tutularak antihistaminik tedavisi uygulanır. Antihistaminikler solunumu rahatlatır.

Bronş ve bronşiyolleri genişleterek rahat nefes alınmasını sağlar. Nefes daralmasını engeller. Bu ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalı ve gerektiği zamanda doktor kontrollerine mutlaka gidilmelidir. Çocuklarda ilaç dozu çok önemli olduğu için ebeveynler doktor dışında doz artırma gibi uygulamalara başvurmamalıdır. Böyle durumlar ilacın etkinliğini azaltır. Atakların daha sık ve daha uzun süreli olmasına neden olur. Sağlıklı günler dileriz.

 

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir.
| We ❤ Google | A101 Aktüel | Şok Aktüel | Uniformed Girls Turn…
Google Haberler