Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

Mevsimsel Depresyon Nedir?

Mevsimsel Depresyon Nedir?

Mevsimsel depresyon, kişiye göre mevsimlere bağlı olarak artan veya azalan etkiler gösterebilir. Genellikle soğuk aylarda belirginleşen duygu durum bozuklukları nadiren yaz aylarında da değişen değerlerde gözlemlenebilir. Mevsim geçişleriyle  doğru orantılı olarak bir artış gösteren bu psikolojik hastalıkta bireysel faktörler de önemli bir parametredir.

Mevsimsel depresyon; mutsuzluk, çaresizlik, yalnız hissetme, günlük aktivitelerde düşüş ,bazı durumlarda intihara eğilim, fazla yemek yeme, fazla uyku uyuma, kilo durumunda artış gibi etkiler gösterebilir. Depresyon teşhisinde mutsuzluk, kronik yorgunluk, özgüven eksikliği, enerji düşüklüğü gibi semptomlardan biri veya birkaçının iki haftadan sürmesi esas alınır.

Mevsimsel Depresyon Nedenleri

Mevsimsel Depresyon Neden Olur?

Depresyon nedirKış mevsimiyle birlikte psikolojik değişimler yaşanabilir. Güneş ışınlarının azalmasıyla kişilerde depresif eğilimler görülebilir .Soğuk havalar sosyalleşmeyi  azaltabilir, içe kapanmaya sebebiyet verebilir. Kış mevsiminde sorumluluğun artması, günlerin kısa olması, işleri yetiştirememe, dışarda program yapamama, daha çok evde zaman geçirme gibi durumlar depresyonu tetikleyebilir. Bir insanın yaşamı boyunca depresyon geçirme ihtimali %25’dir. Bu durum kadınlarda daha fazla görülebilir. Dalgalı hormonal yapısallık, yoğun sorumluluk durumu kadınlarda mevsimsel depresyon için daha uygun bir zemin hazırlar. Mevsimsel depresyon geçiren insanlar yazın kendini daha aktif, daha canlı hissederken kışın gelmesiyle birlikte enerji düşüklüğü hisseder. Peki bu durumun çaresi nedir?

Mevsimsel Depresyonun Tedavisi

Kış depresyonu geçiren kişilerin açık havada vakit geçirmesi gerekir. Özellikle sabah saatlerinde yapacakları yürüyüşler ve sportif faaliyetler çok faydalıdır. Tedavide antidepresan ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak psikoterapi de depresyon tadavisinde önemlidir. Doğada zaman geçirmek, sosyal projelerde görev almak, sanatsal ve kültürel faaliyetlerde bulunmak tedaviye çok olumlu katkılar sağlar.

Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir.
| We ❤ Google | A101 Aktüel | Şok Aktüel |
Google Haberler